Biga Günlüğü

  

 

Yazdır14/5/2012

Okullarda süt içme projesi başladı. Çocukluğumda uygulanan süt tozu içme günleri geldi aklıma. Türkiye’de çocukların gelişiminin daha iyi olması için başlatılan süt içme projesi bazı “okullarda öğrencilerin içtikleri sütten zehirlendiği” iddiası ile projeye gölge düşürdü. Bazı bakanlardan bazı çocukların süte karşı alerjisi olduğu açıklaması geldi. Tabi ki bu açıklamayı bir doktor yapmış olsa idi daha inandırıcı olurdu. Türkiye’ye epey maliyet çıkaran süt içme projesi süt üretiminin iyi olduğu, ancak süt tüketiminin yetersiz olduğu ülkemizde bir canlılık getireceği muhakkak. Sağlık için süt için diye yıllardır süt günleri düzenlenen ülkemizde bazı yıllarda süt üreticileri sütün litre fiyatının çok düşük olduğunu, hayvanların yem parasını bile karşılamadığı şikayetleri zaman zaman gündeme gelmekte. Hatta bazı zamanlarda protesto için sütler derelere döküldü çiftçiler tarafından. Süt üreticileri için sevindirici bir proje diye düşünüyorum. 7200000 öğrenciye hazırlanan sütün haftada beş gün verilecek olması süt ekonomisi açısından da başka bir anlam taşıyor.
Süt dağıtımının başladığı günlerde Abdiağa piknik yerinden geçiyordum. Dere kenarında birkaç kişiyi ellerinde bira şişeleri ile oturur gördüm. Bizim insanımızın doğası öyle olsa gerek kiminin içtiği boş bira şişelerinin sağa sola atıldığını görüyorum dere veya yol boyunca. Su içtiği pet şişeyi, bira içtiği cam şişeyi oturduğu yere bırakan bizim insanımız doğayı ne kadar kirlettiğinin farkında değil tabi. Geçen yıl ormana atılan bira şişelerini topladık her gidişimizde. İnanın ciddi bir sayı çıktı ortaya.
Dere kenarında dönüşümüzde yetişkinleri gördüğümüz yerde bu kez çocukları gördük.Bizi hayrete düşüren çocuklar değildi tabi. Çocukların önünde bulunan bira şişeleri şaşırttı bizi. Elimdeki fotoğraf makinesini doğrulttum çocukların bulunduğu yöne. Beni görünce başlarını çevirdiler geriye. Arabanın kornası ile bize doğru baktı bir çocuk. O anda çektim fotoğrafını. Yaşlarını sorduğumda, 14 dediler. Hangi okulda okuduklarını sordum,lise diye cevap verdi. Okul saatinde öğrencilerin burada olması şaşırtıcıydı doğrusu. Asıl şaşırtan da süt içme projesinin başladığı bu günde çocukların şehirden uzak bir yerde bira içmeleriydi tabi. Düşündüm kendi kendime, okul saati bu öğrencileri arayan bir okul idaresi yok muydu? Anne babaları hiç ilgilenmiyor muydu? Asıl önemlisi bu çocuklar bu biraları nereden nasıl almışlardı?
Bizim de çocuklarımız var, her geçen gün büyüyor gelecek yıl liseye başlayacak.Aile olarak takip edemeyeceğiz. Okula gönderiyoruz da, acaba derslere giriyor mu? Süt içmek yerine bira şişesini mi tercih ediyor? Çok ciddi bir sorun bence.
Demek oluyor ki çocuklarımızı içecekleri konusunda da süte özendirmek hem süt üreticileri açısından hem de çocuklarımızın tercihleri açısından, en önemlisi sağlıklı nesiller yetişmesi açısından çok önemli. Sigara, içki içen çocuklar görmek yerine süt içen çocukları görmek sevindirici olsa gerek. Her ne kadar ilk zamanlarda gerek kötü niyetli insanlarca engellenmeye çalışılsa da, değişik eleştirilere maruz kalsa da tüm halkımızın süt içmeyi teşvik etmesi desteklemesi gerek.


Serten Akkaya
sertenakkaya@hotmail.com